Warsztaty pieczenia bułek

10 maja 2023r. uczniowie klas 1-3 oraz przedszkolaki udały się na warsztaty pieczenia bułek do Muzeum Indian w Spytkowie. Zajęcia obyły się w Chlebowym Domku – budynku gospodarczym, który wyposażony jest w piec chlebowy opalany drewnem.
Podczas warsztatów, dzieci dowiedziały się, jakich składników należy użyć do wypieku bułek oraz z etapami wykonania pieczywa. Uczniowie byli bardzo zaskoczeni, kiedy to pani Karolina wyjaśniła, czym są drożdże. Po instruktażu, podopieczni przystąpili do pracy, czyli mieszali w dużych misach wszystkie składniki. W oczekiwaniu na wyrastanie ciasta, przeszliśmy do innego pomieszczenia, w którym można było dowiedzieć się skąd bierze się mąka na chleb, na czym polega praca rolnika, młynarza i piekarza, a także obejrzeć bogatą wystawę zabytkowych sprzętów związanych z tematem.
Gospodarze zwrócili uwagę na szacunek, wartości i znaczenia chleba w naszej tradycji i kulturze.
Po upływie czasu przeznaczonego na wyrośnięcie ciasta, przystąpiliśmy do ręcznego wyrabiania i formowania bułek. Kiedy pieczywo było już w piecu, udaliśmy się do miejsca, w którym znajdowały się zwierzęta tj., szop, skunks, wiewiórki, bażanty, papugi, kury i zajęczaki. Chętni mogli nakarmić zwierzęta specjalnie przygotowanymi ziarnami. Na tym nie zakończyliśmy naszej przygody … przeszliśmy jeszcze na plac zabaw, gdzie wychowankowie uczestniczyli w wielu ciekawych „indiańskich” zabawach, m.in. rzut do celu, gry sprawnościowe, pokonywanie toru przeszkód, zabawy w piaskownicy oraz na nietypowej huśtawce. Po takich harcach wróciliśmy do Domku Chlebowego, gdzie czekały na nas świeżo wypieczone i pachnące bułeczki. Każdy mógł dać dodatki według własnego uznania tj., masło, dżem, miód, czy też twarożek ze szczypiorem i rzodkiewką. Dodatkowo mogliśmy skosztować przepysznego napoju z kwiatów bzu.
Na zakończenie zajęć, każdy uczeń otrzymał certyfikat oraz wskazówki, dzięki którym będzie można powtórzyć cały proces pieczenia bułek w domu.
Warsztaty były prowadzone przez Karolinę Ostojską – Zdanowicz oraz Bogdana Zdanowicz – gospodarzy Muzeum Indian. Dziękujemy bardzo za zaangażowanie i poświęcony czas. Mamy nadzieję na kolejne i owocne spotkanie.